Kariera nauczyciela

Dzień dobry, witam Państwa na wykładzie z …

Powoli się rozkręcam. Szczerze, podoba mi się taka forma dzielenia się nauczycielskim życiem.

Zapraszam do lektury na temat studiów nauczycielskich. Długo? Trudno? Warto?

Jestem na pierwszym roku studiów drugiego stopnia na kierunku Nauczanie Matematyki i Informatyki. To jedyny taki kierunek w Polsce. Skończyłam na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza studia licencjackie, te są kontynuacją.

Wspomniałam ostatnio dlaczego trafiłam na takie, a nie inne.

Ciekawostka o mnie. Rekrutowałam na dwa kierunki: a) Nauczanie Matematyki i Informatyki b) Filologia Angielsko-Chińska (to był mój drugi wybór, na który się nie dostałam). Podczas licencjatu studiowałam też informatykę przez pół roku, ale zrezygnowałam jeszcze przed sesją, bo były bardzo absorbujące. Teraz czasem tego żałuję.


Mnóstwo osób odradzało mi wybrany przeze mnie kierunek, bo zarobki są nieadekwatne do czasu pracy, bo trzeba mieć pod opieką i wychowywać 30 dzieci na raz…

Tu powinno pojawić się pytanie: Żałujesz swojego kierunku? NIE! I ktoś powie, że początkujący nauczyciel będzie zadowolony, potem to mija. Może, nie wiem, dopiero zaczęłam. Zapytajcie mnie za 10 lat.

Jak wygląda kariera nauczycielski?

Krok pierwszy: matura

Krok drugi: studia

Jakie? To zależy od rodzaju szkoły, w której chcemy pracować. Ministerstwo Edukacji Narodowej mówi, że studia licencjackie/ inżynierskie/ zakład kształcenia nauczycieli uprawniają do nauczania
w przedszkolu i w szkole podstawowej. Po studiach magisterskich, nauczać można ponadto w szkole średniej czy branżowej.

Szczegóły określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Co ciekawe, mamy pewien konflikt. Rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela opisuje, że kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela jest prowadzone na studiach magisterskich (lub studiach pierwszego i drugiego stopnia).

Krok trzeci: praca

Czyli ile trwa nauka?

Nie wiem, jakie uprawnienia ma w takiej sytuacji osoba, która ukończy studia licencjackie na kierunku (czy specjalizacji) nauczycielskim. Dlatego trudno tu cokolwiek stwierdzić.

Z pewnością, jeśli chcemy nauczać w szkole średniej studia trwają minimum 5 lat, choć
w rzeczywistości pojawiają się braki w kadrach i zatrudniani są studenci bez uprawnień.

Dlatego warto szukać pracy jeszcze przed ukończeniem studiów. Sama jeździłam na rozmowy o pracę nawet w dniu obrony.


Na dzisiaj to tyle, zapiszcie zadanie domowe…

Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach, mailowo czy na Instagramie @pani.od.matmyy

Daria Maria Zietek


Komentarze

  1. Może nie tyle pytanie co kilka informacji uzupełniających

    Żeby zostać nauczycielem jest jeszcze jedna droga - ukończyć studia, a następnie osobno w trakcie studiów lub po nich odbyć przygotowanie pedagogiczne w formie osobnego kursu.

    Ponadto żeby nauczać już w szkole podstawowej zgodnie z najnowszym rozporządzeniem trzeba mieć tytuł magistra. W praktyce jednak z powodu braków kadrowych nie zawsze to się praktykuje.

    Co do pracy - kompetencje, zakres obowiązków oraz wynagrodzenie nauczyciela są rózne w zależności od wykształcenia i tzw stopnia awansu zawodowego. Nauczyciel początkujący rozpoczyna staż. By go zrobić musi być zatrudniony na co najmniej pół etatu. W tym czasie ma przydzielonego opiekuna wśród starszych nauczycieli, który mu pomaga, wizytuje go i z którym się konsultuje. Staż trwa rok i kończy się egzaminem. Nauczyciel na stażu nie może mieć wychowawstwa, ponieważ jest to czas rozeznawania działania placówki. Poza tym ma pełnię swobody w zakresie przekazywania informacji uczniom w zakresie tzw podstawy programowej.

    A cała reszta...
    Wychodzi w praktyce

    P.S. Sam wybrałem też drogę nauczyciela i nie żałuję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne: